SMC KFH10U-03S MALE CONNECTOR FITTING
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: KFH10U-03S
IMS Product Code: 2142712
Packaging: Box of 60
Description:
One Touch Fitting for air, suitable for nylon, soft nylon, and urethane tubing.
Specifications
  • Series: KF
  • Size: 10MM
  • Weight: 0.09021 lb
  • Country of Origin: CN
  • Brand: SMC
  • Model: KFH10U-03S
  • Port Size: M3
  • Tube O.D.: 4
  • Fluid: Air
  • Operating Pressure: 0-1.0MPa
  • Min Bend Radius: 12mm
  • Proof Pressure: 3MPa