SMC KQ2H10-02AS MALE ELBOW CONNECTOR
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: KQ2H10-02AS
IMS Product Code: 2147116
Packaging: Pack of 5
Description:
SMC KQ2H10-02AS One-touch Fitting, KQ2H Series, 10mm Tube OD, Male Elbow Connector, 1/4 BSPP Thread
Specifications
  • Series: KQ2
  • Size: 10MM
  • Weight: 0.04865 lb
  • Dimensions: 15.6 mm Dia x 27.3 mm L
  • End Style: Male Threaded x Push-In
  • Fitting/Connector Type: Connector
  • Hex Size: 17 mm
  • Material: Brass
  • Nominal Size: 10 mm x R-1/4
  • Pressure Rating: -100 kPa to 1 MPa
  • Temperature Rating: -5 to 60 deg C
  • Fitting Shape: Straight
  • Compatible Tube Outer Diameter: 10 mm
  • Operating Temperature Range: -5 to +60 °C, 0 to +40 (Water) °C
  • Connection 1 Short Name: Push-In
  • Body Material: STANDARD TUBING, WITH THREAD SEALANT
  • Connection 2 Short Name: BSP
  • Operating Pressure Range: -100 kPa to +1 MPa
  • Country of Origin: SG
  • Number Of Ports: 2
  • Burst Pressure: 3 MPa
  • Max Operating Temperature: +40 (Water) °C, +60 °C
  • Color: White Body, Light Gray Release Button
  • Min Operating Temperature: -5 °C, 0 (Water) °C
  • Flow Control Type: None
  • Overall Length: 33 mm
  • Standards Met: JIS
  • Fitting Connection Family: Push-In to BSP
  • Seal: With Sealant
  • Tube O.D.: 10mm