SMC KQ2L12-02AS MALE ELBOW FITTING
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: KQ2L12-02AS
IMS Product Code: 2147107
Packaging: Pack of 5
Description:
Push-In to BSP pneumatic tubing fitting, 12 mm tube OD x 1/4" BSP thread, 90° elbow shape, brass body with PBT.
Specifications
  • Series: KQ2
  • Size: 12 mm
  • Fitting Shape: 90° Elbow
  • Body Material: Brass with PBT
  • Connection 1: Push-In
  • Connection 2: BSP
  • Operating Temperature: -5 to +60 °C
  • Operating Pressure: -100 kPa to +1 MPa
  • Number of Ports: 2
  • Burst Pressure: 3 MPa
  • Compatible Tubing: 12 mm OD