SMC KQ2S10-02AS BRASS PUSH-IN FITTING
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: KQ2S10-02AS
IMS Product Code: 2142638
Packaging: Bag of 5
Description:
Straight, threaded push-in fitting for 10mm tube OD x 1/4" BSPT, made of brass.
Specifications
  • Series: KQ2
  • Size: 10MM
  • Weight: 0.04409 lb
  • Type of pneumatic accessories: push-in fitting
  • Splice terminal variant: straight, threaded
  • Operating pressure: -1...10bar
  • Body material: brass
  • Thread: R 1/4"
  • Cable external diameter: 10mm
  • Operating temperature: -5...60°C
  • Fitting Shape: Straight
  • Compatible Tube Outer Diameter: 10 mm
  • Operating Temperature Range: -5 to +60 °C, 0 to +40 (Water) °C
  • Connection 1 Short Name: Push-In
  • Connection 2 Short Name: BSP
  • Operating Pressure Range: -100 kPa to +1 MPa
  • Number Of Ports: 2
  • Burst Pressure: 3 MPa
  • Color: White Body, Light Gray Release Button
  • Max Operating Temperature: +40 (Water) °C, +60 °C
  • Min Operating Temperature: -5 °C, 0 (Water) °C
  • Flow Control Type: None
  • Hex Size: 8 mm
  • Overall Diameter: 17 mm
  • Overall Length: 27.5 mm
  • Standards Met: JIS
  • Fitting Connection Family: Push-In to BSP
  • Seal: With Sealant
  • Maximum Vacuum Pressure: 1.0MPa