SMC KQ2T10-00A UNION TEE FITTINGS, PACK OF 5
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: KQ2T10-00A
IMS Product Code: 2147584
Packaging: Pack of 5
Bag of 5 Pack of 5
Description:
Three-port union tee fitting with push-in connections for 10mm tubing, made of polypropylene. Compatible with compressed air and other media (consult factory for non-air applications).
Specifications
  • Series: KQ2
  • Size: 10MM
  • Fitting Shape: Tee
  • Compatible Tube Outer Diameter: 10 mm
  • Operating Temperature Range: -5 to +60 degrees C
  • Operating Pressure Range: -100 kPa to +1 MPa