SMC NCDGBA20-0300 AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: NCDGBA20-0300
IMS Product Code: 1317145
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC NCDGBA20-0300 Air Cylinder
Double acting single rod pneumatic cylinder with 20 mm bore diameter and 3 inch stroke. Basic mounting style with air cushion and built-in magnet. Body made of aluminum with UNF port thread standard.
Specifications
  • Bore Diameter: 20 mm
  • Stroke: 3 in
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Cushion Type: Air Cushion
  • Body Material: Aluminum
  • Mounting Type: Basic
  • Operating Pressure Range: +8 to +145 psi