SMC NCDGBA50-0200 ROUND BODY AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: NCDGBA50-0200
IMS Product Code: 1319025
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting round body air cylinder with 50 mm bore diameter and 2 inch stroke.
Specifications
  • Bore Diameter: 50 mm
  • Stroke: 2 in
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: 1/2-20 Male UNF
  • Cushion Type: Air Cushion
  • Port Size: 1/4 NPT
  • Options Included: Magnetized, Switch Ready
  • Operating Pressure Range: +8 to +145 psi
  • Operating Temperature Range: +14 to +140 F