SMC NCDGBN20-0200 AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: NCDGBN20-0200
IMS Product Code: 1319878
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC NCDGBN20-0200 Air Cylinder
Double-acting single rod air cylinder with 20 mm bore size and 2 in stroke. Aluminum body with urethane cushion and built-in magnet. Basic mounting style with 1/8 NPT port size.
Specifications
  • Series: NCG
  • Bore Diameter: 20 mm
  • Stroke: 2 in
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Cushion Type: Urethane Cushion
  • Port Size: 1/8 NPT
  • Body Material: Aluminum
  • Operating Pressure Range: +8 to +145 psi