SMC NCDGBN32-0300 PNEUMATIC AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: NCDGBN32-0300
IMS Product Code: 1321225
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder with 32mm bore and 300mm stroke
Specifications
  • Bore Diameter: 32 mm
  • Stroke: 3 in
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: 7/16-20 Male UNF
  • Cushion Type: Urethane Cushion
  • Port Size: 1/8 NPT
  • Operating Pressure Range: +8 to +145 psi