SMC NCDGDA25-0200 ROUND BODY AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: NCDGDA25-0200
IMS Product Code: 1325119
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting single rod air cylinder with 25mm bore diameter and 2 inch stroke. Features clevis mounting and air cushion.
Specifications
  • Bore Diameter: 25 mm
  • Stroke: 2 in
  • Action: Double Acting
  • Cushion Type: Air Cushion
  • Mounting Type: Clevis
  • Body Material: Aluminum
  • Operating Pressure Range: +8 to +145 psi