THK HRW27CA1SS LINEAR GUIDE CARRIAGE
Quick Overview
Manufactured By: THK
Manufacturer Part Number: HRW27CA1SS
IMS Product Code: 2136805
Packaging: Sold Individually
Description:
THK HRW-CA series ball carriage for profile rail, 27mm rail size, flanged block design. Features end seal and side seal, no preload. Made of carbon steel with stainless steel seals.
Specifications
  • Series: HRW-CA
  • Carriage Type: Ball
  • Carriage Height: 24 mm
  • Carriage Width: 80 mm
  • Carriage Length: 72.8 mm
  • For Rail Width: 27 mm