THK HSR20-460L LINEAR GUIDE RAIL
Quick Overview
Manufactured By: THK
Manufacturer Part Number: HSR20-460L
IMS Product Code: 2129462
Packaging: Sold Individually
Description:
Linear Guide Standard Ball Profile Rail, 460 mm Length, 20 mm Width, Carbon Steel Material, Profile Type, Metric Measurement Standard
Specifications
  • Hardness: 58 to 64 HRC
  • Load Capacity: 21.3 kN
  • Maximum Length: 460 mm
  • Measurement Standard: Metric
  • Nominal Rail Size: 20 mm
  • Rail Screw Size: M6
  • Series: HSR20
  • Weight: 2.2 lb
  • Overall Length: 460 mm
  • Overall Width: 20 mm
  • Overall Height: 18 mm
  • Rail Material: Carbon Steel
  • For Use With: Standard Ball Guides
  • Mounting Hole Size: M6
  • Manufacturer Size: 20
  • Number of Mounting Holes: 8
  • Mounting Hole Center to Center: 60 mm
  • Mounting Hole Center to Shaft End: 20 mm