THK HSR25-1000L LINEAR GUIDE RAIL
Quick Overview
Manufactured By: THK
Manufacturer Part Number: HSR25-1000L
IMS Product Code: 2129876
Packaging: Sold Individually
Description:
Linear guide rail with profile design, 1000 mm length, 25 mm width, 22 mm height, made of carbon steel.
Specifications
  • Series: HSR25
  • Nominal Rail Size: 25 mm
  • Maximum Length: 1000 mm
  • Rail Material: Carbon Steel
  • Rail Finish: Unfinished
  • Number of Rail Holes: 17
  • Mounting Hole Center to Center: 60 mm
  • Mounting Hole from Shaft End: 20 mm