THK HSR25C2SS+280L LINEAR GUIDE
Quick Overview
Manufactured By: THK
Manufacturer Part Number: HSR25C2SS+280L
IMS Product Code: 2138075
Packaging: Sold Individually
Description:
Linear guide rail with profile type and metric measurement standard.
Specifications
  • Series: HSR25
  • Nominal Rail Size: 25 mm
  • Maximum Length: 280 mm
  • Rail Material: Carbon Steel
  • Mounting Hole Size: M7
  • Number of Mounting Holes: 5
  • Mounting Hole Center to Center: 60 mm
  • Mounting Hole Center to Shaft End: 20 mm
  • Overall Height: 22 mm