THOMSON 1PAM20MW0L LINEAR GUIDE
Quick Overview
Manufactured By: THOMSON
Manufacturer Part Number: 1PAM20MW0L
IMS Product Code: 1814589
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Material: Steel; Aluminum; Plastic
  • Pillow Block or Carriage: 1 Twin Pillow block
  • Shaft Style: Round Shaft
  • Support: Continuously supported, Standard Profile
  • Temperature Max: 185 degrees F
  • Load Capacity, Dynamic: 8000 N
  • Shaft, Nominal Diameter: 20 mm
  • [A1]: 28 mm
  • [B1]: 30 mm
  • [H]: 63 mm
  • [H1]: 38 mm
  • [L1]: 104 mm
  • [L3]: 60 mm
  • [L4]: 56 mm