THOMSON 511H25B0 LINEAR BALL CARRIAGE
Quick Overview
Manufactured By: THOMSON
Manufacturer Part Number: 511H25B0
IMS Product Code: 2144905
Packaging: Sold Individually
Description:
Series 500 enhanced ball carriage with standard long block design, 25 mm rail size, 70 mm width, 30.5 mm height, 103.5 mm length, and steel construction.
Specifications
  • series: 500
  • block type: Standard Long Block
  • nominal rail size: 25 mm
  • overall height: 36 mm
  • overall length: 103.5 mm
  • overall width: 70 mm