THOMSON MS33-100279 LINEAR STAGE
Quick Overview
Manufactured By: THOMSON
Manufacturer Part Number: MS33-100279
IMS Product Code: 2153144
Packaging: Sold Individually
Description:
Thomson MS33-100279 is a micro stage linear guide with a lead screw drive and ball guide, featuring 0.005 mm repeatability and a maximum linear speed of 4.17 in/s.
Specifications
  • Carriage Type: Single Standard Carriage
  • Drive: Lead Screw
  • Guide: Ball
  • Material: Steel; Aluminum; Plastic
  • Profile size (width × height): 60 x 33 mm
  • Screw Nut Type: Preloaded
  • Shaft Configuration: Inline
  • Shaft Quantity: Single Shaft
  • Weight: 1.8 kg
  • Input speed, maximum: 2000 RPM
  • Maximum Acceleration: 9.8 m/s²
  • Maximum Linear Speed: 4.17 in/s
  • Repeatability: 0.005 mm
  • Travel Per Shaft Rev: 0.125 in