ALLEN BRADLEY 1492-EAJ35 END ANCHOR
Quick Overview
Manufactured By: ALLEN BRADLEY
Manufacturer Part Number: 1492-EAJ35
IMS Product Code: 145499
Variation: Unspecified
Unspecified Series: A Series: B
Packaging: Sold Individually
Sold Individually Pack of 2 Bag of 3 Bag of 6 Bag of 7 Bag of 49 Bag of 50 Bag of 100
Description:
End anchor for normal duty DIN rail, gray.
Specifications
  • Series: 1492E
  • Mounting Type: Din Rail
  • Type: End Anchor
  • Color: Gray
  • Size: 1.85 IN Length X 2.2 IN Width X 0.31 IN Height
  • Tightening Torque: 4.4 LB-IN
  • Weight: 0.05 lbs
  • Duty: Normal
  • Connection Type: Screw
  • Wire Size: 35 mm^2
  • Current Rating: 125 A
  • Voltage Rating: 1000 V