ALLEN BRADLEY 1492-NM36 TERMINAL BLOCK
Quick Overview
Manufactured By: ALLEN BRADLEY
Manufacturer Part Number: 1492-NM36
IMS Product Code: 145884
Packaging: Sold Individually
Description:
Terminal Block, End Barrier, High Density, White, 36 Positions, DIN Rail Mount
Specifications
  • Type: Terminal Block, End Barrier
  • Number of Positions: 36
  • Wire Size: 14-22 AWG
  • Current Rating: 30A
  • Voltage Rating: 600V