ALLEN BRADLEY 1492-WFB10 FUSE TERMINAL BLOCK
Quick Overview
Manufactured By: ALLEN BRADLEY
Manufacturer Part Number: 1492-WFB10
IMS Product Code: 146173
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Type: Fuse Terminal Block
  • Voltage: 800V
  • Rated Voltage: 600V
  • Rated Current: 30A
  • Wire Range: 14-10 AWG
  • Material: Thermoplastic
  • Mounting Style: Snap-on
  • Configuration Type: Feed-through
  • Dimensions: 1.0 in x 4.0 in x 3.0 in (2.5 cm x 10.2 cm x 7.6 cm)