ALLEN BRADLEY 280D-F12Z-10C-GRW-3-P1 SOFTSTARTER
Quick Overview
Manufactured By: ALLEN BRADLEY
Manufacturer Part Number: 280D-F12Z-10C-GRW-3-P1
IMS Product Code: 150365
Variation: Unspecified
Unspecified Series: C
Packaging: Sold Individually
Description:
Full Voltage Softstarter with DeviceNet, NEMA 4/IP67 enclosure, 24V DC control voltage, 10A contactor rating, 1.1-5.5A overload range, and Hand-Off-Auto keypad.
Specifications
  • Enclosure Type: Near motor
  • Control Voltage: 24V DC
  • Overload Setting: Class 10, 15, 20
  • Type: Softstarter
  • Amps: 1.1 - 5.5
  • Dimensions: 7.0 in x 9.8 in x 4.5 in (17.8 cm x 24.9 cm x 11.4 cm)