FESTO ADN-25-25-A-P-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADN-25-25-A-P-A
IMS Product Code: 2132227
Packaging: Sold Individually
Description:
Compact cylinder with 25mm piston diameter, 25mm stroke, and Male thread.
Specifications
  • Type: ADN
  • Size: 25
  • Stroke: 25mm
  • Pneumatic connection: M5
  • Mounting type: With accessories
  • Piston rod thread: M8
  • Cushioning type: Pneumatic cushioning
  • Operating pressure: 0.6 ... 10 bar
  • Operating medium: Filtered compressed air, lubricated or unlubricated
  • Operating temperature: -20 ... +80 degrees C
  • Style: Compact
  • Piston Diameter: 25 mm
  • Cushioning: Flexible cushioning rings/plates at both ends
  • Guide Rods: No
  • Magnet: Yes
  • Rod End: Male
  • Mode of operation: Double-acting
  • Corrosion resistance class: 2 - Moderate corrosion stress
  • Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
  • Theoretical force at 0.6 MPa return stroke: 247N
  • Theoretical force at 0.6 MPa advance stroke: 295N