FESTO ADN-32-70-A-PPS-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADN-32-70-A-PPS-A
IMS Product Code: 2127348
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Stroke: 70mm
  • Piston diameter: 32 mm
  • Piston rod thread: M10x1.25
  • Cushioning: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
  • Mounting position: Any
  • Conforms to standard: ISO 21287
  • Piston rod end: External thread
  • Position sensing: For proximity sensor
  • Operating pressure: 0.15MPa / 1.5bar
  • Mode of operation: Double-acting
  • Operating medium: Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion resistance class (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
  • Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
  • Ambient temperature: -20°C
  • Theoretical force at 6 bar, retracting: 415N
  • Theoretical force at 6 bar, advancing: 483N