FESTO ADN-50-80-A-P-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADN-50-80-A-P-A
IMS Product Code: 2127509
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 50mm piston diameter and 80mm stroke
Specifications
  • Size: 50
  • Stroke: 80 mm
  • Pneumatic Connection: M5
  • Mounting Type: Through-hole
  • Cushioning Type: Pneumatic cushioning, self-adjusting
  • Piston diameter: 50 mm
  • Piston rod thread: M12x1.25
  • Operating pressure: 0.6BAR / 10BAR
  • Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion resistance class (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
  • Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 1057N
  • Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 1178N
  • Moving mass: 293G
  • Product weight: 942G
  • Type of mounting: Either: with through-hole, via female thread, with accessories
  • Material - Collar screws: Steel
  • Material - Cover: Anodised wrought aluminium alloy
  • Material - Seals: TPE-U(PUR)
  • Material - Piston rod: High-alloy steel
  • Material - Cylinder barrel: Smooth-anodised wrought aluminium alloy
  • Ambient temperature: -20°C to 80°C