FESTO ADVC-20-10-I-P SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-20-10-I-P
IMS Product Code: 1910689
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting cylinder with pneumatic cushioning, 20mm piston diameter, and 10mm stroke.
Specifications
  • Stroke: 10 mm
  • Piston diameter: 20 mm
  • Cushioning: Flexible cushioning rings/plates at both ends
  • Mode of operation: Double-acting
  • Operating pressure: 1 ... 10 bar
  • Operating medium: Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion resistance classification CRC: 1 - Low corrosion stress
  • Ambient temperature: -20 ... 80 degrees C
  • Theoretical force at 6 bar, return stroke: 141 N
  • Theoretical force at 6 bar, advance stroke: 189 N