FESTO ADVC-20-15-A-P SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-20-15-A-P
IMS Product Code: 2135162
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder with 20mm piston diameter and 15mm stroke
Specifications
  • Stroke: 15 mm
  • Piston diameter: 20 mm
  • Cushioning: Pneumatic cushioning
  • Mounting type: Through-hole
  • Operating pressure: 0.6 ... 10 bar