FESTO ADVC-25-15-A-P-A SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-25-15-A-P-A
IMS Product Code: 2135160
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder with 25mm bore, 15mm stroke, M5 port, and anodized aluminum construction
Specifications
  • Cylinder Bore Size: 25 mm
  • Stroke Length: 15 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Port Size: M5
  • Pressure Rating: 1 to 10 bar
  • Temperature Rating: -20 to 80 degrees C
  • Mounting Type: Through Hole
  • Material: Wrought Aluminum Alloy
  • Finish: Anodized
  • Dimensions: 38 mm L x 37 mm H
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Operating Pressure: 0.1 MPa to 1 MPa (1 bar to 10 bar, 14.5 PSI to 145 PSI)
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 1 - Low corrosion stress
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Return Stroke: 247 N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Advance Stroke: 295 N
  • Moving Mass: 38 g
  • Product Weight: 183 g
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C