FESTO ADVC-32-15-I-P SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-32-15-I-P
IMS Product Code: 2129421
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting short-stroke cylinder with 32mm piston diameter and 15mm stroke. Features pneumatic cushioning and G1/8 pneumatic connection. Made of wrought aluminum alloy with anodized finish.
Specifications
  • Piston Diameter: 32 mm
  • Stroke: 15 mm
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Cushioning: Pneumatic cushioning
  • Operating Pressure: 1 to 10 bar
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Theoretical Force at 6 bar: 415 N return / 483 N advance