FESTO ADVU-100-50-P-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVU-100-50-P-A
IMS Product Code: 1801610
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 100mm piston diameter, 50mm stroke, and female thread.
Specifications
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Piston Diameter: 100 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Piston Rod End: Female thread
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Operating Pressure: 0.06MPA to 1MPA (0.6BAR to 10BAR, 8.7PSI to 145PSI)
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 2 - Moderate corrosion stress
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Return Stroke: 4418N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Advance Stroke: 4712N
  • Moving Mass for 0 mm Stroke: 614G
  • Additional Moving Mass per 10 mm Stroke: 38G
  • Basic Weight for 0 mm Stroke: 2797G
  • Additional Weight per 10 mm Stroke: 177G
  • Type of Mounting: Either: With through-hole or With accessories
  • Material Collar Screws: Galvanised steel
  • Material Cover: Wrought aluminium alloy
  • Material Dynamic Seals: NBR, TPE-U(PU)
  • Material Piston Rod: High-alloy steel
  • Material Cylinder Barrel: Wrought aluminium alloy
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C