FESTO ADVU-25-5-P-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVU-25-5-P-A
IMS Product Code: 1911823
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 25mm piston diameter, 5mm stroke, and female thread.
Specifications
  • Series: ADVU
  • Cylinder Bore Size: 25 mm
  • Stroke Length: 5 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Maximum Force: 188 N
  • Port Size: M5
  • Pressure Rating: 1 to 10 bars
  • Temperature Rating: -20 to 80 degrees C
  • Cushioning Type: P
  • Mounting Type: Through Hole
  • Material: High Alloy Steel Piston Rod/Wrought Aluminum Alloy Housing
  • Piston Diameter: 25 mm
  • Stroke: 5 mm
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Piston Rod End: Female thread
  • Operating Pressure: 0.1-10 BAR, 14.5-145 PSI
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 2 - Moderate
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Return Stroke: 247 N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Advance Stroke: 295 N
  • Moving Mass for 0 mm Stroke: 26 g
  • Additional Moving Mass per 10 mm Stroke: 6 g
  • Basic Weight for 0 mm Stroke: 180 g
  • Additional Weight per 10 mm Stroke: 28 g
  • Type of Mounting: Either: with through-hole or with accessories
  • Material Collar Screws: Galvanised steel
  • Material Cover: Wrought aluminium alloy
  • Material Dynamic Seals: NBR, TPE-U(PU)
  • Material Piston Rod: High-alloy stainless steel
  • Material Cylinder Barrel: Wrought aluminium alloy
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C