FESTO ADVU-25-5-A-P-A COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVU-25-5A-P-A
IMS Product Code: 1911800
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 25mm piston diameter, 5mm stroke, and Male thread.
Specifications
  • Diameter: 25
  • Stroke: 5
  • Type: A
  • Piston Diameter: 25mm
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Piston Rod End: Male thread
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Operating Pressure: 0.1MPA to 10BAR
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 2 - Moderate corrosion stress
  • Theoretical Force at 0.6 MPa Return Stroke: 247N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa Advance Stroke: 295N