FESTO ADVU-80-40-A-P-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVU-80-40-A-P-A
IMS Product Code: 2133997
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact pneumatic cylinder with 80mm piston diameter and 40mm stroke.
Specifications
  • Diameter: 80
  • Stroke: 40
  • Pneumatic Connection: M5
  • Mode of Operation: double-acting
  • Design Structure: piston
  • Cushioning: P
  • Piston Rod Thread: M16x1.5
  • Theoretical Force at 6 bar: 301.6 N
  • Mounting Type: with accessories
  • Piston Diameter: 80mm
  • Operating Pressure: 0.6 ... 12 bar