FESTO CRDSNU-12-25-P-A STAINLESS STEEL AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: CRDSNU-12-25-P-A
IMS Product Code: 2130322
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting stainless steel air cylinder with 12mm piston diameter and 25mm stroke, conforming to ISO 6432 standard.
Specifications
  • Stroke: 25 mm
  • Piston diameter: 12 mm
  • Piston rod thread: M6
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/pads at both ends
  • Mounting position: Any
  • Operating pressure: 0.1 MPa … 1 MPa