FESTO DFM-20-50-B-PPV-A-KF GUIDED CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DFM-20-50-B-PPV-A-KF
IMS Product Code: 2135225
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting guided drive with a 20mm piston diameter and 50mm stroke.
Specifications
  • Piston diameter: 20 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Drive unit operating mode: Yoke
  • Cushioning: Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
  • Mounting position: Any
  • Guide: Recirculating ball bearing guide
  • Mode of operation: Double-acting
  • Operating pressure: 2 bar ... 10 bar
  • Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion resistance class CRC: 0 - No corrosion stress
  • Ambient temperature: -5 degrees C ... 60 degrees C
  • Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 188 N
  • Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 141 N