FESTO DFM-20-50-P-A-GF GUIDED CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DFM-20-50-P-A-GF
IMS Product Code: 2129597
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting guided drive with plain-bearing guide, 20mm piston diameter, 50mm stroke, M5 pneumatic connection, and elastic cushioning rings/plates at both ends.
Specifications
  • Stroke: 50 mm
  • Piston diameter: 20 mm
  • Mode of operation: Double-acting
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Operating pressure: 2 ... 8 bar
  • Max. speed: 0.8 m/s
  • Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
  • Material cover: Wrought aluminium alloy
  • Material seals: NBR
  • Material housing: Wrought aluminium alloy
  • Material piston rod: High-alloy stainless steel
  • Pneumatic connection: M5
  • Max. force Fy: 709.3 N
  • Max. moment Mx: 20.57 Nm
  • Theoretical force at 0.6 MPa return stroke: 141 N
  • Theoretical force at 0.6 MPa advance stroke: 188 N