FESTO DFM-40-125-P-A-KF GUIDED CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DFM-40-125-P-A-KF
IMS Product Code: 2135183
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting guided cylinder with recirculating ball bearing guide
Specifications
  • Piston diameter: 40 mm
  • Stroke: 125 mm
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates on both sides
  • Position sensing: For proximity sensor
  • Guide: Recirculating ball bearing guide
  • Operating pressure: 1.5 bar ... 10 bar