FESTO DFM-63-100-P-A-KF GUIDED CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DFM-63-100-P-A-KF
IMS Product Code: 1939771
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Stroke: 100 mm
  • Piston Diameter: 63 mm
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Cushioning Type: Pneumatic cushioning
  • Position Sensing: For proximity sensor
  • Mounting Type: With through-hole
  • Design Structure: Guided
  • Operating Pressure: 0.6 ... 10 bar
  • Operating Medium: Compressed air in accordance with ISO 8573-1:2010
  • Corrosion Resistance Class: 2
  • Piston rod material: High-alloy stainless steel
  • Operating Temperature: -5?~60?
  • Length x Width x Height: 214mm*162mm*78mm