FESTO DNC-32-250-PPV-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DNC-32-250-PPV-A
IMS Product Code: 1927864
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder conforming to ISO 15552, with a 32 mm piston diameter and 250 mm stroke. Features pneumatic cushioning adjustable at both ends and proximity sensor compatibility.
Specifications
  • Piston diameter: 32 mm
  • Stroke: 250 mm
  • Cushioning: Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
  • Position sensing: For proximity sensor
  • Mode of operation: Double-acting
  • Piston rod type: Single-end piston rod
  • Piston rod thread type: Male thread
  • Piston rod thread: M10x1.25
  • Material cylinder barrel: Wrought aluminium alloy Smooth anodised
  • Material seals: TPE-U(PU)
  • Material piston rod: High-alloy steel
  • Material cover: Die-cast aluminium Coated
  • Pneumatic connection: G1/8
  • Operating pressure: 0.6 bar ... 12 bar