FESTO DNC63-25-PPV-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DNC63-25-PPV-A
IMS Product Code: 2150363
Packaging: Sold Individually
Description:
ISO 15552 pneumatic cylinder with 63mm piston diameter and 25mm stroke.
Specifications
  • Type: DNC
  • Size: 63
  • Stroke: 25
  • Cushioning: PPV
  • Design: Pneumatic cylinder
  • Cylinder Bore Size: 63 mm
  • Stroke Length: 25 mm
  • Maximum Force: 1870 N Advance
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Port Size: G3/8
  • Rod Thread Size: M16 x 1.5
  • Rod Thread Length: 32 mm