FESTO QST-B-10-10 PUSH-IN T-CONNECTOR
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: QST-B-10-10
IMS Product Code: 1834949
Packaging: Sold Individually
Description:
Festo Push-In T-Connector, Series: QST-B, 6.2 mm Nominal, 10 mm Tube, 52.4 mm Length, -0.95 to 10 bar, -10 to 60 deg C, Brass, Nickel Plated, 17.5 mm Dia
Specifications
  • Series: QST-B
  • Nominal Size: 6.2 mm
  • End Style: 10 mm Tube
  • Length: 52.4 mm
  • Pressure Rating: -0.95 to 10 bar
  • Temperature Rating: -10 to 60 deg C
  • Material: Brass
  • Finish: Nickel Plated
  • Dimensions: 17.5 mm Dia