SOLA SCP 100S24X-DVN 24V 3.8A POWER SUPPLY
Quick Overview
Manufactured By: SOLA
Manufacturer Part Number: SCP 100S24X-DVN
IMS Product Code: 1752748
Packaging: Sold Individually
Sold Individually Box of 2
Description:
DC Power Supply, Switcher, 100-240VAC Input, 24VDC Output, 95W
Specifications
  • Brand: Sola
  • Type: DC Power Supply
  • Design Mode: Switcher
  • Rating - Watts: 95W
  • Input VAC Nominal: 100-240VAC
  • Input VAC Range: 115/230VAC
  • Input VAC Control: Auto Select
  • Input VDC Range: 100-353VDC
  • Output VDC Nominal: 24V DC
  • Output Current Nominal: 3.8A/24VDC
  • Output VDC Range: 25-25.5VDC
  • Input Current: 1.6A/0.7A
  • Mounting: Chassis
  • Dimensions: HxWxD: 6.54x5.33x1.80" (165.6x135.4x45.7mm)
  • Rating/Application: IP66/67
  • Operating Temperature: -40 to 60 deg C (-40 to 140 deg F)
  • Weight: 1.170 Kg
  • Input: 50/60/400 Hz, 100-353 Vdc/1.2-0.35A, 100-240 Vac/ 1.6-0.7A
  • Output: Class 2, 24 Vdc/ 3.8A