SOLA SCP-100S24X-DVN 24V 3.8A POWER SUPPLY
Quick Overview
Manufactured By: SOLA
Manufacturer Part Number: SCP-100S24X-DVN
IMS Product Code: 1752491
Packaging: Sold Individually
Sold Individually Box of 2
Description:
Sola SCP-100S24X-DVN is a DC power supply with a switcher design, operating at 100-240VAC input and providing 24VDC output at 3.8A. It features a chassis mount, IP66/67 rating, and operates in temperatures from -40 to 60 degrees C.
Specifications
  • Input Voltage: 100-240VAC
  • Output Voltage: 24VDC
  • Output Current: 3.8A
  • Power: 95W
  • Mounting: Chassis
  • Dimensions: HxWxD: 6.54x5.33x1.80 inches (165.6x135.4x45.7mm)