SOLA SCP 100S24X-DVN POWER SUPPLY, DC
Quick Overview
Manufactured By: SOLA
Manufacturer Part Number: SCP 100S24X-DVN
IMS Product Code: 1752477
Packaging: Box of 2
Sold Individually Box of 2
Description:
Sola SCP 100S24X-DVN Power Supply, DC; Switcher; 100-240VAC Input; 24VDC Output; 95w, Box of 2 (discontinued)
Specifications:
  • Type: DC Power Supply
  • Design Mode: Switcher
  • Rating - Watts: 95W
  • Input VAC Nominal: 100-240VAC
  • Input VAC Range: 115/230VAC
  • Input VAC Control: Auto Select
  • Input VDC Range: 100-353VDC
  • Output VDC Nominal: 24V DC
  • Output Current Nominal: 3.8A/24VDC
  • Output VDC Range: 25-25.5VDC
  • Input Current: 1.6A/0.7A
  • Mounting: Chassis
  • Dimensions: HxWxD: 6.54x5.33x1.80" (165.6x135.4x45.7mm)