ALLEN BRADLEY 140M-C2E-C10 MOTOR PROTECTION CIRCUIT BREAKER
Quick Overview
Manufactured By: ALLEN BRADLEY
Manufacturer Part Number: 140M-C2E-C10
IMS Product Code: 144792
Variation: Unspecified
Unspecified Series: B Series: C
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Class: 10
  • Frame Size: C
  • Setting Range for Thermal Overload Releases: 6.3-10 A
  • Type: Circuit-Breaker
  • Application: Motor Protection
  • Amperage Rating: 6.3 - 10 A
  • Voltage Rating: 480V 60Hz