FESTO ADVC-32-5-I-P SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-32-5-I-P
IMS Product Code: 2127453
Packaging: Sold Individually
Sold Individually Bag of 6
Description:
Short-stroke cylinder with 32mm piston diameter and 5mm stroke.
Specifications
  • Piston Diameter: 32 mm
  • Stroke: 5 mm
  • Standard: ISO 6431, VDMA 24562
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Operating Pressure: 0.1-1 MPa, 1-10 BAR, 14.5-145 PSI
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 1 - Low
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Return Stroke: 415 N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Advance Stroke: 483 N
  • Moving Mass: 46 g
  • Product Weight: 157 g
  • Material Cover: Wrought aluminium alloy, Anodised
  • Material Seals: NBR, TPE-U(PU)
  • Material Housing: Wrought aluminium alloy, Anodised
  • Material Piston Rod: High-alloy steel
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C