FESTO ADVC-32-5-I-P SHORT-STROKE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVC-32-5-I-P
IMS Product Code: 2129373
Packaging: Bag of 6
Sold Individually Bag of 6
Description:
Short-stroke cylinder with 32mm piston diameter, 5mm stroke, and female thread.
Specifications
  • Piston Diameter: 32 mm
  • Stroke: 5 mm
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Operating Pressure: 0.1-1 MPa, 1-10 bar, 14.5-145 psi
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 1 - Low
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) - Return Stroke: 415 N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) - Advance Stroke: 483 N
  • Moving Mass: 46 g
  • Product Weight: 157 g
  • Material - Cover: Wrought aluminium alloy, Anodised
  • Material - Seals: NBR, TPE-U(PU)
  • Material - Housing: Wrought aluminium alloy, Anodised
  • Material - Piston Rod: High-alloy steel
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C
  • Pneumatic Connection: G1/8
  • Series: ADVC
  • Cylinder Bore Size: 32 mm
  • Stroke Length: 5 mm
  • Maximum Force: 483 N Advance/415 N Return
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Maximum Load: 46 g Moving Load
  • Port Size: G1/8
  • Rod Diameter: M10
  • Rod Thread Size: M10 x 1.25
  • Pressure Rating: 1 to 10 bar
  • Temperature Rating: -20 to 80 deg C
  • Cushioning Type: P
  • Mounting Type: Through Hole
  • Material: Wrought Aluminum Alloy Housing/High Alloy Steel Piston Rod
  • Finish: Anodized
  • Dimensions: 40 mm L x 52 mm W x 45 mm H